۱۳۸۹ مرداد ۱۵, جمعه

به گزین ها - 15 و ادای دین - 10: آزادی تفنن نیست ضرورت است ... مهندس بازرگان و آزادی
(اگر وقت ندارید کامل بخوانید فقط رنگی ها را بخوانید)


این نکته را مجددا متذکر می شوم که آزادی، آزادی مخالفت و مخالف است و اجازه بی دریغ و بی اشکال انتقاد و اعتراض علیه حکومت؛ اگر چه مخالف را پیش خود ناحق بدانیم و حکومت را بر حق. آزادی یعنی وجود مدعی و بروز جریان های بر هم زننده سکون و حرکت عادی. در غیر این صورت آزادی نه معنی دارد و نه فایده!

...

البته مخالفین آزادی عقیده و انتقاد هم پیش خود منطق و دلایلی دارند که به نظرشان ساده و بدیهی می آید. می گویند سری که درد نمی کند چرا دستمال ببندیم!؟ ما که در خط صحیح اسلام و صاحب حسن نیت و حسن تشخیص هستیم، مکتبی داریم که ما را بی نیاز از تحقیق و تفحص می نماید، تا سر حد شهادت فعالیت و فداکاری می کنیم و بالاخره امام و امت هم پشتیبانمان هستند، چرا به کسانیکه می دانیم منکر خدا، دشمن جمهوری و مزدور آمریکا هستند یا در هر حال در خط ما نیستند و بنابراین باطل و خائنند، میدان بدهیم تا ذهن ها را مشوش محیط را متشنج و دولت را تضعیف کنند!؟ ... حقیقت این است که هیچ کس نمی خواهد وقتی سوار بر قدرت است ایراد بشنود کما آنکه می دانیم به لحاظ سرعت و سهولت پیشرفت کارها، مشورت و اخذ موافقت سایرین یعنی سیستم های دموکراتیک و شورایی معطلی بیشتری از تصمیم گیریهای فردی و فرماندهی دارد و به همین دلیل و با همین مجوز تحول طبیعی مدیریت و حکومت به سوی استبداد و دیکتاتوری می رود.
این آقایان به فرض داشتن حسن نیت و تقوی علاوه بر آن که اشتباه می نمایند که بر حق هستند و تنها آنها درست فکر می کنند، ساده اندیشند و توجه ندارند که آزادی تفنن نیست ضرورت است و با رفتن آزادی طاغوت می آید.
اولا آنکس که بر حق و استوار است از انتقاد معترضین و تبلیغات مخالفین نمی ترسد ...
ثانیا آزادی بیان و اعتراض و انتقاد باعث می شود که سهل انگاران و اشتباه کاران بیدار و هوشیار شوند، خیانت و انحصار و استبداد در نطفه خفه شود و اگر ایراد بیجاست جوابگویی به عمل آید تا با ارائه حقیقت غبار تردید و تهمت را در جامعه برطرف کند ....


مرحوم مهندس بازرگان - بازیابی ارزش ها جلد اول - فصل دین و آزادی


*. پیشنهاد می کنم کتاب ها و سخنرانی های این بزرگمرد تاریخ ایران مرحوم مهندس بازرگان خاصه همین کتاب بازیابی ارزشها را بخوانید ... خواندنش لذت دارد و افسوس!

*. عکس مربوط به مهندس بازرگان در مراسم مرحوم طالقانی


-------------------------------------------

لینک های روز:

مشایی: هدف ما پس از این معرفی مکتب ایران است نه اسلام چرا که از اسلام برداشت های مختلفی می شود!
یادم هست زمانی دکتر سروش این را گفت -آن هم با بحث فلسفی و با شرح و تفسیر- تا جایی پیش رفت که حکم ارتدادش را هم دادند! کاری به درست یا غلط بودن جمله ندارم که نه صلاحیت علمی اش را دارم و نه بحثی در این باب؛ فقط بحثم بر روی این سیاست یک بام و دو هوایی است که این روزها این نظام (؟) در پیش گرفته که یه عده در آن به راحتی و بی هیچ بازخواستی سخن می گویند و یه عده حق حیات ندارند! کمی فکر کنید اگر این حرف را در سال 76 تا 84 یکی از مسئولان دولتی می زد چه بامیولی برای خاتمی و دار و دسته اش راه می انداختند که آی کجایید که اسلام به خطر افتاده است!

استقلال: خداحافظ آسیا !
سهمیه ایران در جام باشگاه های آسیا تقلیل یافت و این یعنی خداحافظ استقلال!

بدون شرح: ....!
اگر پدر و مادر در شب دوشنبه چیز کنند بچه متولد شده حافظ قران می شود! شب سه شنبه بچه متولد شده شهید پرور می شود! شب پنجشنبه بچه متولد شده دانشمند می شود! روز پنجشنبه هم فرزند متولد شده از شیطان به دور است شب جمعه هم فرزند متولد شده سخن ور خواهد شد ... نه اشتباه نکنید این جملات گهربار کارشناس برنامه های صدا و سیماست .... دیگه توضیح نمی دم که ....

نرخ جدید تورم 9.1% !!!
فقط در عجبم که چه کالاهایی رو تو فرمول لاسپیر می زنن که خروجیش میشه این اعداد طنز!


۴ نظر:

 1. خیلی از کتابهای خونده شده را باید باز خوانی کنم ممنونم که یادم میندازید.

  مشایی اینو میگه،سعیدی میگه قران ملاک نیست و فردا لابد منم میشم نماینده مطلق امام زمان........

  سهمیه اکسیژنمون تو دنیا کم شده یعنی حداقل من اینجوری فکر میکنم!

  وقتی اون ویدئو را دیدم به عمق فاجعه بی حیایی در کشورم پی بردم،مجری خجالت نمیکشه و ساعت میپرسه این حرفا جلوی تی وی از یک خانوم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ما کجا داریم میریم!

  نرخ تورم به روش دولت ایران،چیزیه که دارم روش فکر میکنم اگه بشه میخوام مقاله های ارائه شدشون را سر هم کنم بشه یک مقاله کلی با جهان مقایسش کنم فکر کنم نتیجش جالب میشه!

  موفق و موید و سلامت و خندون و فکور و سرحال و سر زنده شاد باشید و بمانیدددد

  پاسخحذف
 2. به خود خودم:

  اولا خواهش
  دوما خوبه که شما بشین مطلق خب مام یه کاره ای می شیم دیگه !!! هاهاها
  سوما کمه شدید!
  چهارما اینکه داریم میریم ته دره دیگه شما تشریف نمی آرین !؟
  پنجما که آره خوبه مقالش کنین اسم منم بزنین تنگش بدین آی اس آی شه ...
  ششما که ممنون که سر زدین

  پاسخحذف
 3. سلام
  خوندم
  اما ندیدم یعنی با فیلتر شکن هم نشد.
  غصه خوردم و می خورم.
  سعی کردم و می کنم.
  اما
  نشستن بدترین راه ابراز مخالفته.
  باید راهی پیدا کرد.
  فریاد بی هدف زدن به جز درد حنجر عاقبتی نداره.
  بازرگان رو باید با خوبی ها و اشتباهاتش باهم تفسیر کرد. وگرنه هیچ دلیلی وجود نداره که به مسیر اشتباه نرفت.
  البته از نظر هر شخصی اشتباه تعریف خودش رو داره.
  در مورد مشایی که بی خیال این رو گذاشتن محض خنده. اگه خطبه های نمازجمعه رو گوش میدادی می شنیدی که همه دارن بهش فحش می دن.
  حالا این بنده خدا خوشه به ما چه. به رئیس جمهور محبوب بگو عوضش کنه. (اگه کرد!!!).
  در مورد سیما، وقتی یکی نمی فهمه خب نمی فهمه. ولی قبلاً هم از این چیزها دیده بودیم.
  زمان خاتمی و هاشمی هم بود. خیلی مسئله رو یه طرفه نبین باید برای بهبود وضعیت فارغ از صاحبان قدرت برنامه ریزی کرد.
  تا بوده چونین بوده. در این ایران دولتی به حکومت نرسیده مگر اینکه به نحوی فساد کرده، در غیر این صورت یه یک سال نرسیده هواش کردن.
  در مورد نرخ تورم که ای بابا.
  داستانش تکراری بود.
  در پناه حق

  پاسخحذف
 4. به مصطفی عزیز:

  ما که رفتیم وسط میدون رفیق! رفتیم وسطش ...
  ننشستم و نمی شینم ...

  بازرگان اشتباه داشت و قشنگی کارش همین بود که می پذیره اشتباه کرده تو همین کتاب میگه نه خودش رو مطلق کرد و نه بت ... نور بباره به قبرش

  بحثم این نبود که تو دوران خاتمی نبوده بوده اما چه جوری برخورد میشد متفاوته مطمدنم اگه یکی از همین حرفای عجیب این آقا تو زمان خاتمی گفته میشد کلا دولت رو از صلاحیت خارج می کردن، تو بهتر از من باید قاعدتا نماز جمعه ها و بیانیه ها و کفن پوشا رو یادت بیاد اون همه کارشکنی و اون همه غرو لند همه حکومت اما الان چی!؟ بی هیچ چیزی حرف می زنن، بی هیچ پیگیری تهمت می زنن .. کلا ادبیات سیاسیمون شده دروغ مصطفی .. دروغ !

  این جا برای نفس کشیدن هوا تنگ است ... تنگ رفیق!

  پاسخحذف

اگه عضو نیستید و الان نمی دونین چجوری باید پیام بذارین توضیح میدم:
اگر گزینه نام/آدرس اینترنتی رو بزنین که خب نامتون و آدرس احتمالی بلاگتون رو وارد می کنین
اگر هم نخواستین با انتخاب گزینه ناشناس پیامتون رو بذارین فقط خب تهش یه اسم بذارین که من بفهمم با ناشناسای دیگه فرق دارین !!!!

بقیه گزینه ها رو هم نمی گم !
دهه اصلا چه معنی داره بخواین همشو بدونین !